TK Boltuka

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Naše akce Výpravy Hra po Praze 13. 2. 2016

Hra po Praze 13. 2. 2016

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Bývaly doby, kdy se pražské oddíly každý rok scházely buďto na Hru po Praze nebo na Mokasín. Od poslední hry ale uplynulo už pět let, a proto jsme se rozhodli, že je načase vzít to do svých rukou. Všechny plány a přípravy vyvrcholily v sobotu 13. února, kdy se v parku Maxe von der Stoela na Pohořelci sešlo 24 dětí z pražských oddílů a netrpělivě očekávaly začátek hry pojmenované Čtvrtý král. Po nezbytném rozdělení do skupinek následovalo Ježkovo povídání, při kterém dětem vysvětlit, že se právě ocitly v době protektorátu a přiblížil jim některé osobnosti a události. Následně se zpoza zdi vyřítil štábní kapitán Václav Morávek pronásledován gestapem. Po marném boji v obklíčení se zastřelil a děti pochopily, že poslední nadějí odboje se staly oni samy. Ve skupinkách, které byly pojmenované po výsadcích SILVER A, ANTHROPOID, OUT DISTANCE, ANTIMONY A BIOSCOP, dostali startovací obálku a v ní mapu mrtvých schránek i žijících kontaktů, díky kterým měli později objevit klíčové spolupracovníky radisty Františka Peltána, tzv. čtvrtého krále.

V této fázi se obcházela místa v oblasti Nového Světa (přímo Nový Svět, dále ulice U Kasáren a Kapucínská), Loretánského náměstí, Úvozu a již zmíněného parku MvdS. Zajímavostí je, že stanoviště u pomníku na bývalém malostranském dělostřeleckém hřbitově bylo v minulosti Morávkem, Mašínem a Balabánem využíváno jako mrtvá schránka. Děti se podívaly i na Prašný most k pomníku Václava Morávka, který nedaleko odtamtud padl. V umělecké škole na Pohořelci pak byla „nemocnice,“ kde ležela další pomáhající postava.

Tato fáze trvala přibližně do půl 2, kdy se na určených místech objevili klíčoví spolupracovníci Čtvrtého krále: Vladimír Krajina, Magda Rezková a dvojitý agent Paul Thümmel. Ti se pohybovali na vyhlídce u Strahovského kláštera, na Strahovském nádvoří u kostela sv. Rocha a na Hradčanském náměstí. Když skupinky postavy obešly, dozvěděly se, že cíl hry je na lodi, která kotví na náplavce za Strakovou akademií. Družinka, která nevěděla, pak v půl 3 otevřela SOS obálku, kde našla pokyny, jak se do cíle dostat.

Na lodi se skupinky setkaly se „čtvrtým králem,“ ve skutečnosti radistou Františkem Peltánem, který jim nad vysílačkou poděkoval za pomoc. Než bylo vyhlášeno umístění výsadků, děti i vedoucí si ještě poslechli, jaké byly osudy všech postav ze hry. Po této vzdělávací vložce nadešla dlouho očekávaná chvíle vyhlášení. Na prvním místě skončil BIOSCOP (Zdenda, MP3, Julča, další Julča a Adam), na druhém společně ANTHROPOID (Kubík, Prokop, Vítek, Eliáš, Šimon) a OUT DISTANCE (Vabuk, Hynek, Mýval, Kotvička, Nat, tedy jediná skupinka bez zastoupení někoho z Boltuky) a na třetím SILVER A (Oliver, Verča, Šanti, Břek) a ANTIMONY (David, Kladívko, Majda, Sára, Kryštof). Potom jsme se rozloučili a rozešli a ti, kdo potřebovali na druhý břeh, se ještě projeli lodí. Hra se moc povedla, nikdo se neztratil, počasí vyšlo a Boltuka může být radost, že uspořádala tak pěknou hru.

Závěrem se sluší sepsat všechny, kteří se na hře podíleli a kterým patří poděkování, že jsme to zvládli.

Kontakty: Brába, Zuzka, Míra, Šárka, slečna z Modrého kruhu

Klíčoví spolupracovníci: Buclinka, Vašek, Kuba

Gestapáci: Vojta, Míša, Buclinka + 3 pomocníci z Modrého kruhu a pomocnice z Káňat

Radista: Adam

Morávek: Honzík

Podpora bez kostýmů: Madla, Ježek, Šiki, Grimásek, Bára, Jirka

Koordinace: Karča

Půjčení školy – Lenka z Modrého kruhu