TK Boltuka

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Naše akce Tábory Tábor 2015

Tábor 2015

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

Po dlouhé cestě vlakem, autobusem a posledním úseku po vlastních nedorazily letos děti na tábor, ale na archeologické naleziště, kde je již první den čekal významný nález tajemné desky. Ukázalo se, že se jedná o zašifrovanou cestu k zatím neznámé hrobce faraona Tepfyse. Ale kdo byl vůbec Tepfys?

Než mohly skupinky začít tuto záhadu řešit, musely se na výzkum důkladně připravit. Hned druhý den se tedy děti i vedoucí pustili do zušlechťování naleziště a také poznávání okolí. Potom jsme se přenesli do minulosti, abychom lépe poznali život ve starověkém Egyptě a zjistili, kdo byl tajemný Tepfys. Hned třetí den dopoledne jsme si vyzkoušeli každodenní život rolníků v Egyptě, který ovšem již odpoledne přerušila válka mezi faraony, kvůli které nebozí rolníci upadli do otroctví. 4. den tedy hned ráno dostali okovy a pracovali. Počasí v Novohradkách bylo tomu egyptskému velmi podobné, proto se hrály veselé pouštní hry a odpoledne se vyrazilo na Jiřičák vykoupat se. Večer se začalo s přípravou velkého turnaje v ringu. 5. den se otroci pokusili utéct, takže se plížilo, kreslila mapa, hrál dračák a schovávalo se v lese. 6. den jsme vyrazili na výlet. S malými šli Jenda, Matěj a Michal a pohybovali se někde u Jiřičáku (zdroje se pořád nemohou shodnout, zda původní cestu přeplánovali nebo se prostě ztratili), se středními šli Zuzka, Honzík a Brába a šli na Huťák, Janovky a Jiřičák a s největšími šli Míra s Martinem a prošli se až na Zlatou Ktiš. Utíkající otroky ale faraon dopadl, proto je 7. den čekal běh s handicapem a sbírání borůvek na královskou tabuli. Konečně se také změnilo počasí, takže odpoledne se hrály hry v jídelně a večer se konala tradiční Miss skupinka, kde každé dítě plnilo jiný úkol. Znovu se zpívalo, promenádovalo v šatech a vůbec, akce se velmi vydařila. Tepfys a děti už se báli, že budou otroky po zbytek života, faraon ale umřel a všichni byli propuštěni. Celé dopoledne 8. dne tak bylo zasvěceno pohřbívání faraona a seznámení se s egyptským posmrtným životem. Vrcholem balzamování potom bylo vyrábění mumií z toaleťáku, bez kterého si nejde tábor v egyptském stylu představit. Večer se konečně konal turnaj! Vrcholem přestávkového programu bylo vystoupení roztleskávaček, ve VIP sektoru se objevily slavné královny Nefertiti a Kleopatra, které s sebou měly dokonce zlatou kreditní kartu! Všichni se potom mohli při sledování napínavé hry cpát nakrájeným ovocem z papírových kornoutků. 9. den se hrálo plno her, kterými si skupinky měly naklonit místní bohy – přemlouvání bohů, nahánění bohů (lišky), vaření čaje…

Když se podařilo všechny bohy sehnat, mohla bt 10. den zahájena Olympiáda, po které následovala šiškovka a šátky. Během těchto bojů se Tepfys vyznamenal, proto se měl po letech v otroctví stát plnohodnotným občanem. Jenže plnohodnotný občan potřebuje občanský průkaz, k jehož získání vede trnitá cesta přes úřady. 11. den tedy patřil trnitým cestám za novým životem. 12. den se pokračovalo další kopou her, tentokrát se hrály čísla na palici, stavěly se přístřešky a přenášení zboží. 13. den se Tepfys konečně dostal do hlavního města egyptské říše, toho času Trhovek. Na výlet se šlo nejprve hromadně, po zastávce na Žumberku, kde jsme přes počáteční odpor paní průvodkyně absolvovali prohlídku, se skupinky rozdělily a do Trhových Svinů pokračovaly každá po svých. Přitom musely vytvořit kytici, vyfotit skupinové selfíčko a splnit plno dalších záludných a vypečených úkolů. Nakonec jsme se hromadně vrátili přes Benešov. 14. den jsme si zahráli zvětšenou verzi deskovky Ramses II., sbírali borůvky a potom nastal dlouho očekávaný Souboj rádců. Rádce čekalo několik disciplín, např. snědení překvapivé mňamky, podojení podrádce, výdrž na hrazdě atp. Zvítězila nakonec Eliška, na druhém místě se umístil Vojta a o třetí a čtvrté místo se podělily Barča a Manku, kterou v běhacích disciplínách zastupovala Míša. Večer jsme se vydali přespat do připravených přístřešků. Někdy v té době se děti vrátily z dávné minulosti zpátky do archeologického tábora a dokonce se jim podařilo najít tajemnou hrobku! Až na to, že to nebyla ta správná a naše milé archeology stihla krutá kletba a 15. den se všichni probudili úplně šílení. Proto si hned po snídani střihli tradiční kolečko bláznů, potom se nabalili do všeho oblečení, které v kufru našli a i další hry byly inspirovány jejich snahou se z prokletí vymanit. To se jim naštěstí podařilo a 16. den už se tedy mohli vydat do hrobky faraona Tepfyse. Celý den zjišťovali, kam je tajemná deska zavede a odpoledne konečně vyrazili směrem u Uhlišťáku. Za rybníkem v lese opravdu děti našly dveře pokryté hieroglyfy a uvnitř byla samotná mumie a velké poklady! Po návratu následoval  ještě nástup a slavnostní oheň.

Poslední den se ještě vyhlásily výsledky jednotlivců a denice a pak nezbývalo než si sbalit a uklidit a vyrazit autobusem zpět do Prahy.

Vedoucí
Ježek - hlavas
Madla - kuchyně a zdravotnice
Grimásek - kuchyně a hospodaření
Matěj - učedník v kuchyni
Jirka - program
Brába - vedoucí dne
Michal - vedoucí dne
Martin - vedoucí dne
Honzík - vedoucí dne
Karča - pomoc při programu
Zuzka - pomoc při programu
Míra - pomoc při programu
Jenda - zdravotník učedník
Šárka - zdravotnice učednice a pomoc při programu 

Co se do zápisu nevešlo?

Podle hlasování na nástěnce jsou nejoblíbenější jídla ovocné knedlíky a kajenské kuře, potom také výpečky, rajská a buchtičky se šodo.