TK Boltuka

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Naše akce Tábory Tábor 2013

Tábor 2013

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 

Letošní tábor, tentokrát ve znamení starého Řecka, začal tradičně srazem na Hlaváku. Vlak jel přímo do Kaplice, kde čekal objednaný autobus, takže děti dorazily na tábořiště poměrně brzo. K jejich velké radosti jsme je tedy zapojili do dostavování tábora. Po večeři přišla na řadu první scénka, při které děti shlédly příběh trojského královského páru, který věštba donutila odložit do hor syna Parida.
 dsc_0356_1

Scénka pokračovala druhý den (30.6.) po snídani. Na Olympu se konala velká svatba, kam však nebyla pozvána bohyně sváru Eris. Ta se rozhodla pomstít vskutku rafinovaným způsobem a vhodila mezi bohyně Héru, Athénu a Afroditu jablko s nápisem Té nejkrásnější. Po dlouhém boji získala jablko bohyně Afrodita, která slíbila Paridovi ruku krásné Heleny, kterou neopakovatelným způsobem ztvárnila Madla. A tak začala trojská válka i náš tábor.
 dsc_0390_1

 

Po scénce bylo nutné začít s válečnými přípravami, a proto se hráli tygříci. Po obědě následovala upgradovaná verze tygříků, při které se nejenže hromadily zásoby, ale bojovalo se i o přízeň vrtkavých božstev.

Večer začala pro starší děti minicelotáborovka na téma mafie. Cesta ze Sicílie do Ameriky byla náročná, ale všichni ji přežili a do potoka nikdo nespadl.

V pondělí (1.7.) dopoledne pokračovaly válečné přípravy. Jednotlivá řecká města vysílala lodě do obchodních přístavů, aby jim na chystané výpravě nic nechybělo. Poté bylo nutné řádně se připravit na boj, o což se postaral výcvik ve Spartě (běhačka s úkoly). Odpoledne se mafiáni potýkali s potížemi, které obnáší pobyt v newyorských ulicích, to znamená utíkání před policií, hledání jídla v odpadcích, boj s kocovinou a zejména ochutnávání sušených cvrčků, což se ukázalo být nejzajímavější částí hry. Večer byl čas na menší oheň u hrobníka, neboť ohniště stále ještě plavalo.
 dsc_0419_1dsc_0447_1

V úterý (2.7.) konečně nastal čas zvednout kotvy, napnout plachty a vyplout do Troje. Proto si každé dítě vyrobilo svoji lodičku a tu potom pouštělo po potoce. Zároveň došlo k prvním potyčkám s Trojany, takže děti (i někteří vedoucí) si zahráli šátky. Před večeří se potom rádcové utkali v souboji rádců. Přes všechny snahy se ale stále nedařilo Tróju dobýt, proto bylo nutné vyslechnout věštbu a podle ní se pak v noci proplížit do Tróje a ukrást tam čelenku bohyně Athény. Někdy je tato aktivita známá také jako Dong Bong.
 dsc_0529

Kromě Palladia bylo ale třeba přibrat do řeckého vojska nebohého Filoktéta, lukostřelce, který byl vysazen na pustém ostrově cestou do Troji. Proto se děti ve středu (3.7.) vydaly na jednodenní výlet. Mladší zamířili s Ježkem, Zuzkou a Šikulou na Baroňák a pak na kozí farmu, střední s Honzíkem a Aničkou na Cetviny a starší s Karčou a Michalem do Benešova nad Černou.

Aby byl finální pokus o dobytí úspěšný, rozhodli se Řekové naklonit si bohy uspořádáním olympiády a divadelní slavnosti. Ve čtvrtek po nástupu tedy přiběhl na náměstíčko posel s pochodní, který za doprovodu oblíbených speciálních efektů zapálil olympijský oheň a odstartoval tak celodopolední zápolení v rozličných disciplínách. Za zmínku stojí především „promenáda,“ kterou měli na starost rádcové. A aby si soutěžící nemohli stěžovat, že se velcí kluci nemuseli převlékat za nejrůznější profese, připravili si rádcové speciální výstup na nástup, který bohužel nelze popsat slovy. Všichni jsme se ale bavili :-)
dsc_0668Po olympiádě nastal čas nacvičit divadlo. Pro tuto příležitost se děti rozdělily podle věkových kategorií a pod vedením někoho z vedoucích chystaly dramatické ztvárnění řeckých mýtů. Mladší s režisérem Honzíkem předvedli směsku bájí, střední s Karčou hráli pověst o Théseovi, starší s Aničkou o Prometheovi a nejstarší si připravili vlastní tragický příběh, kde kromě bohů z Olympu vystupovali obyvatelé Asgardu a další. Po předvedení byly vyhlášeny herecké ceny. Podle hlasování dětí byli nejlepší herci Benjamín, Kubík, Google a Mates, v hlasování vedoucích zvítězili Lucka, Damian, zase Google a Míra. Po vyhlášení byl ještě oheň a tentokrát už zpívaly i děti.
dsc_0756 

V pátek (5.7.) dopoledne se hrála čísla na palici, ze kterých se bojovníci dozvěděli, že bez použití lsti Troja nepadne. Lstivý Odysseus naštěstí vymyslel fígl s koněm, takže družinky stavěly každá svého trojského koně. Po obědě následovala velká bitva/hra tanky, při které Troja padla, obránci byli pobiti a město srovnáno se zemí.
dsc_0762

Konečně se Řekové mohli vrátit domů. Nebylo to ale snadné. Hned na začátku trasy snědli na ostrovech Lotofágů květ lotosu a zapomněli, kde jsou. Museli tedy těžce hledat správnou cestu. Při sobotním družinovém výsadku se to ale podařilo všem. Potom děti dostaly příležitost pomstít se vedoucím – na programu totiž bylo vaření lektvaru s určitých surovin (šťáva, čaj, cukr, ocet, pepř, sůl...) a někdo to prostě musel ochutnat. Odpoledne si pak děti stavěly přístřešky, aby měly kde přečkat noc. Místo spaní ale přišel déšť, takže všichni zůstali ve svých postýlkách.

V neděli (7.7.) se hned ráno konala dlouho očekávaná šiškovka a po ní mapování tábora. Po obědě Odysseovi druhové uvízli ve spárech kyklopa. Podařilo se jim ho oslepit (viz obrázek), ale cesta zpět k lodím byla náročná a mnoho bojovníků bylo oslepeno, připraveno o končetiny či jinak zraněno. Občas se tomu říká běh s handicapem. Večer konečně počasí dovolilo a družinky se vydaly do svých přístřešků. Bohové potom využili prázdné náměstíčko a odehráli zápas v nočním frisbee :-)

 dsc_0788

V pondělí (8.7.) připluli hrdinové na ostrov kouzelnice Kirké, která je proměnila v prasata. Zahráli jsme si tedy oblíbenou hru prasata, při které děti tahají vedoucí po zemi, rvou jim ruce, vyhazují ramena a dalšími rafinovanými způsoby se je snaží zmrzačit/dostat do cíle. Po prasatech se hrála bukařina, při které Míra převezl všechny hledače, když vylezl na strom hned u cesty a jen pozoroval, jak ho nikdo nemůže najít. Po obědě přišel na řadu běh po kolících.
dsc_0852 

V úterý se děti vydaly na výlet do Trhových Sviní. Znovu jsme se rozdělili na skupinky podle věku. S mladšími šli tentokrát Martin a Michal, se středními Honzík a Šikula a se staršími Karča. Mladší měli kratší trasu, ostatní šli přes Slepičí hory, odkud je krásný výhled na Novohradky. V Trhových Svinech jsme si dali rozchod, který každý využil podle svého. Cestou zpátky jsme měli ještě hodinku času v Benešově. Přestože děti se cestou nacpaly vším možným, vrhly se po návratu s chutí na večeři a spořádaly neuvěřitelné množství buchtiček se šodó. Starší ještě měli sílu na kurz sebeobrany s Matesem. A aby toho nebylo málo, v noci se hráli mustangové proti Čtverákům. Naše úderná jednotka byla sice namotivovaná, ale nic neukradla, takže boj skončil remízou. Aspoň, že neohrožený obránce Vojta pochytal všechny Čtveráky, kteří se mu dostali pod ruku.
dsc_0918 

Přestože Řekové překonali cestou mnoho překážek, břehy Ithaky se stále nepřibližovaly. Chudáci z toho zešíleli a středeční dopoledne (10.7.) strávili běháním po táboře s nesmyslným vybavením. Kdo to nepochopil, hrálo se kolečko bláznů. Potom následoval boj se zákeřnými potvorami Skyllou a Charybdou, při kterém jsme k velké radosti dětí plně využili možnosti stříkacích pistolek. Počasí nám přálo, takže po poledňáku jsme se konečně odjeli koupat na Jiřičák. Večer přijel konečně uzdravený Jirka Braný, který se okamžitě stal pravou rukou programové vedoucí.
dsc_0167 

Ve čtvrtek (11.7.) dopoledne se hrál lov bizonů, při kterém děti sestřelovaly vedoucí šiškami a pak si odnášeli jejich maso (naštěstí jen obrazně). Následovala válka barev a po obědě rafinovaná hra zvaná Klášter, která nejvíc ze všeho připomíná dračák s přesně daným plánem. Tato hra měla rekordní poměr času na přípravu a herního času, protože pět hodin práce dvou až tří lidí bylo odehráno za cca půl hodinky. Potom jsme se všichni učesali, nastoupili k hrůzověži a bráně se zbrusu novým nápisem a zapózovali na hromadnou fotku. Večer jsme si ještě zahráli mustangy vedoucí proti rádcům. Za vedoucí soutěžili Martin, Michal, Brába, Anička, Naďa, Karča a Trop (který se nemohl srazit s Ježkem, který nehrál, tak si pro změnu zabodl do ruky kus kolíku). Vyhrály děti, tak jsme jim aspoň přímo před nosem ukradli vlajku.

Bohužel čas neúprosně běžel a byl tady pátek a s ním i uzavírání celotáborovky a příprava závěrečného ohně. Hned ráno se museli Řekové proplížit na Ithaku a zbavit se nápadníků věrné Odysseovy ženy Penelopy. Když se jim to podařilo, pobíhali chvíli po okolí a zjišťovali, kam bude směřovat závěrečka. Ta proběhla s ohledem na menší děti netradičně ve dne a na jejím konci se Odysseus po dlouhých dvaceti letech konečně setkal s Penelopou. Po návratu následoval slavnostní nástup s předáním cen a potom závěrečný oheň, při kterém se dlouho sedělo a zpívalo.
 dsc_0063_2_20130729_1129632504dsc_0151_2_20130729_1885271019

Sobota patřila jako vždy vyhlašování bodování jednotlivců a balení. Druhý běh dorazil nečekaně brzy, takže jsme rychle dojedli oběd, umyli ešáky a odnosili kufry k autobusu. Potom jsme se rozloučili s těmi, kdo nejeli busem a vyrazili na cestu. Kousek před Prahou vytáhl Michal kytaru, takže jsme stihli ještě pár písniček. Pak se děti vrátily rodičům, zapomenuté věci se donesli do klubovny a povedený tábor Ilias a Odyssea byl minulostí.
dsc_0201_2_20130729_1053376717 

A jak tedy dopadla celotáborovka?
1. místo - Théby (Matěj, Johanka, Eliška, Sára, Bety, Rybář, Cipísek, Martin, Domča)
2. místo - Korinth (Mates, Buclinka, Honzík, Dejv, Kubík, Google, Dalien, Ema, Anča)
3. místo - Megara (Jenda, Šárka, Bára, Evička, Mája, Šanti, Lucka, Ráma, David)
4. místo - Mykény (Míra, Hanka, Manka, Míša, Siréna, Vojta, Zdenda, Filip, Damian, Beník)

Letošní bohové

Ježek – Dionýsos (a kromě toho hlavní vedoucí)

Madla – krásná Helena (a bohyně kuchyně a zdravotnice)

Grim – Héra (a taky bohyně kuchyně)

Brabenec – posel bohů Hermés (a vedoucí dohlížející nad pořádkem v táboře)

Karča – Athéna (a programová vedoucí)

Šikula – Chronos (vedoucí přes solární panel)

Anička – Hestia (vedoucí přes ručprčky)

Zuzka – Afrodita (a vedoucí pro všechno)

Michal – Artemis (také vedoucí pro všechno)

Martin – bůh s božským tělem ( a další vedoucí pro všechno)

Honzík – Arés (a vedoucí přes sportovní aktivity)

Trop – Morfeus (a další bůh v kuchyni a příležitostný zdravotník se specializací na vyndavání rybářských háčků z dětí)

Vašek – Prométheus (a programový pro školku)
Kuba - Zeus (a bůh motorové pily)