TK Boltuka

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home Naše akce Tábory Tábor ve službách Francise Drakea

Tábor ve službách Francise Drakea

Email Tisk PDF
Hodnocení uživatelů: / 6
NejhoršíNejlepší 

Pátek 1.7.

Stejně jako v předchozích letech začal tábor srazem v brzkých ranních hodinách na autobusáku na Knížecí. Odtamtud se děti pod Vaškovým dohledem dopravily do Českého Krumlova. Tam si chvíli hráli na hřišti, potom následoval přesun busem do Kaplice a odtamtud do Bělé. Po cestě z Bělé překvapil děti důstojník na obchodní lodi Francis Drake, který je nalákal na obchodní loď. Společně dorazili do tábora, ale než stihli odejít na procházku po okolí, začalo pršet. Déšť otravoval ještě další tři dny, ale o tom později.

Sobota 2.7.

První den tábora začal již tradičně dodělávkami, za které děti získávaly body pro svoje skupinky. Potom děti pomocí Křížovky zjišťovaly, jak se jmenuje loď, kam se mají nalodit.  Zbytek dne nebylo bohužel moc pěkně, takže místo dovádění na palubě obchodní lodi jsme se bavili hraním her v jídelně.

 

Neděle 3.7.

V neděli stále pršelo, takže jsme využili deštivého dopoledne k tomu, aby se námořníci naučili věci, které by se jim mohly na moři hodit – uzly, orientaci na mapě, zdravovědu. I zbytek dne se odehrával hlavně v jídelně a týpkách, protože počasí se ne a ne umoudřit. Stala se ale důležitá věc – několik námořníků bylo uneseno piráty! Ale námořníkům se mezi piráty zalíbilo a přidali se k nim i se svým vůdcem Francisem.

Pondělí 4.7.

Pondělní ráno začalo pravou pirátskou rozcvičkou, o kterou se postarali Bára, Jindra a Bucla, kteří nás přijeli navštívit v neděli večer. Počasí konečně umožnilo vyrazit na hry do lesa. Dopoledne byly na programu Přístavy, po obědě se hráli velmi vypečené Básničky a po nich Doplňování diáře (při kterém jsme se dozvěděli, že majitel ztraceného zápisníku měl v plánu mimo jiné vyzvednout Krtečka z ISS atp :-). Zbyl čas i na menší verzi Tygříků. Po večeři se hrálo Ringo.

Úterý 5.7.

Úterek byl zasvěcený výletu, který zavedl družinky k Huťáku, do Pohorské i na Žofín. Nikdo se neztratil a všichni přinesli k ochutnání kozí sýry. Večer v týpku byl poté sveden boj o to, který byl nejlepší.

Středa 6.7.

Ve středu bylo konečně docela pěkně, což se hodilo, protože odpoledne nás čekala velká hra se Čtveráky. Dopoledne ale piráti potřebovali získat nějaké peníze, a proto se nechali najmout jako špehové a zjišťovaly odpovědi na roztodivné otázky (např. kolik je všem vedoucím let, kdo používá výraz půlčík nebo jaké má Bucla ponožky). I další hra zaměstnala pirátské mozkové buňky, ale byla i na rychlost.

Po obědě se ale obloha hrozivě zatáhla a všichni jsme se modlili, aby odpolední hra vůbec byla. Podařilo se a hra na motivy Přístavů nakonec proběhla a dokonce propršela jen částečně. Bohužel nedorazily Volavky, které musely řešit vši. Zvítězila skupinka, kterou vedl Míra.

Čtvrtek 7.7.

Ráno byly děti svědky popravy piráta, což je přimělo uvažovat o tom, že by nebylo úplně špatné dát se do služeb jejího veličenstva Alžběty I. Zároveň konečně nadešel čas, kdy si jednotlivé posádky pořídily vlastní lodě. Nejprve ze zašifrované zprávy zjistili, kam mají jít, a poté se pro ně vydali. Na výběr byly karaka, karavela, koga a koráb, ale záleželo i na tom, jak byla skupinka doposud úspěšná a na jakou loď měla. Lehkým překvapením bylo, že lodě byly ztvárněny velmi originálními gumovými kachničkami.

Po návratu následoval závod lodí/kachniček, který suverénním způsobem vyhrál Francis „Frankie“ Drake, loď vedoucích.

Po obědě se piráti pokoušeli získat kaperský list, což pro ně znamenalo obcházení nejrůznějších úřadů a komisí, vyplňování formulářů a běhání z místa na místo pro ta správná razítka. Nakonec to ale všichni zvládli a ještě téže noci se setkali s královnou, která jim listiny předala.

Pátek 8.7.

Když už měly děti vlastní lodě i papír od královny, rozhodly se, že vyrazí na plavbu po světě. Hned na jejím začátku si zahráli Hledače pokladů, což byla zvětšená verze stolní hry. V době oběda padla mlha, takže děti jedly poslepu; vyzkoušeli si to i někteří vedoucí. Odpoledne se ale nezkušeným námořníkům podařilo ztroskotat na pustém ostrově, takže se museli pořadně snažit, aby opravili loď, neumřeli hlady a nesmetla je bouře. Když se jim to všechno podařilo, zahráli si ještě Tygříky v lese nad skauty.

Sobota 9.7.

Sobotní dopoledne patřilo hře, při které děti zabíraly nově objevené ostrovy pro anglickou korunu. Po obědě jsme konečně vyrazili na Jiřičák, kde se konal další závod kachniček.

Neděle 10.7.

V neděli dopoledne přišly na řadu očekávané Šátky. Odpoledne se děti vydaly na Janebův běh. A aby toho nebylo málo, znovu se na ně snesla mlha a zahrály si spoustu veselých her poslepu. Když se mlha rozpustila, čekala je ještě překážková dráha v lodi a pak závod na prknech. Večer se opékaly buřty a jako návštěva dorazil Adam se sestřičkou.

Pondělí 11.7.

V pondělí piráti dorazili k ostrovu s přátelskými domorodci, kteří pro ně připravili olympijské hry. Potom ale přišla zima a děti na sebe musely obléct co nejvíc věcí. A pak se projeli Metrem :-)

Úterý 12.7.

Tento den jsme vyrazili na výlet do Kaplice. Šli jsme všichni pěšky stejnou cestou přes Malonty a Jaroměř, ale rozdělili jsme se podle věku, takže jsme dorazili ve třech vlnách. První byli v Kaplici střední, protože jejich vedoucí Honzík zapomněl odbočit k rybníku. Starší i mladší se ale po cestě vykoupali. V Kaplici byl čas na doplnění zásob i posezení u řeky. Zpátky jsme jeli autobusem a dokonce bez přestupů!

Středa 13.7.

Ve středu ráno děti vzbudila hudba a brzy se dozvěděly, že jejich lodě zakotvily na Jamajce. Rozcvička probíhala za zvuků kytary a i svačiny byly tematické. V první dopolední hře děti lovily prasata, protože neměli nic k jídlu. Ukázalo se ale, že evropským žaludkům jamajská prasata moc nesvědčí, takže následovala hra Průjem.

Po poledňáku jsme naskákali do potoka, kde se hráli kohoutí zápasy. Poté následovala hra Celebrity na útěku před novináři, kde jsme všichni utržili slušnou dávku ran šiškami. Poslední hodinka programu byla věnovaná přípravě pátečního ohně.

Po večeři byly děti pozvány na jamajskou party, která probíhala u Uhlišťáku a byla opravdu povedená, i když si někteří vymáchali rukávy i nohavice. Dojem kazila pouze zpráva, která přišla z rodné Anglie – k ostrovům se blíží španělská Armada! Děti se proto musely s Jamajkou rozloučit a vyrazit domů. Cestou dokonce zažili zatmění Slunce! :-)

Čtvrtek 14.7.

Španělé se blíží k anglickým břehům, a proto je nutné důkladně se připravit na bitvu. Proto se naši námořníci nejdřív ze všeho vydali na borůvky, aby měli co jíst. Následovala hra Zásobování armády, při které různými způsoby přenášeli zbroj od obchodníka ke svým jednotkám. Poté byl čas na výrobu plavidel, ve kterých měli Angličané čelit Španělům.

Vrchol dne – bitva – začala kolem půl čtvrté odpoledne a zpočátku to vypadalo, že vítězství bude slavit mocná Armada. Nakonec se ale překvapení nekonalo a vojsko vedené Francisem Drakem Španěli rozprášilo. A ti, co bídně nezhynuli v bitvě, byli dobiti každý zvlášť během Lišek. Úspěšný den byl završen skvělou večeří, ke které byly překvapivě borůvkové knedlíky :-) Po večeři byly děti vyzvány, aby se odebraly kousek za tábor, kde byly svědky toho, jak královna Alžběta I. povýšila Francise Drakea do šlechtického stavu.

V noci se pak hráli Mustangové a stejně jako loni jsme Čtveráky porazili :-)

Pátek 15.7.

Při ranním nástupu přišel Sir Drake dětem oznámit, že se brzy chystá odejít do důchodu a má v plánu odkázat svou flotilu jedné z posádek, které ho věrně následovaly od začátků na obchodní lodi až po velké vítězství nad Španěly. Posádky ale musí projít několika zkouškami, které jim připraví. Proto se děti vydaly na Jiřičák a cestou plnily úkoly, do kterých se museli zapojit všichni členové skupinky. Na závěr se pak museli dostat na druhý břeh Jiřičáku, kde čekala truhla s pokladem. My a Ony pochopili, že mohou rybník obejít; Oni si postavili vor a Vy plavali.

Po obědě se hrály Čísla na palici, ve kterých se děti dozvěděly, že Sir Drake na ně čeká na tajném místě. Toto místo ale museli námořníci zjistit s použitím indicií, které byly umístěny v místech vyznačených na mapě, kterou získali během dopoledne. Ukázalo se, že plastová láhev je dost rafinovaný úkryt pro indicii, a proto hledaní trvalo poměrně dlouhou dobu. Nakonec ale byly indicie objeveny a posádkám rychle došlo, že cílem jejich cesty je Kobylák.

Než se ale mohli námořníci vydat na cestu, čekala je večeře, nástup s vyhlášením výsledků bodování denice a hlavně slavnostní oheň. V devět hodin bylo ale zpívání přerušeno výzvou, ať se skupinky připraví na cestu.

Na Kobyláku čekal na posádky Sir Drake a oznámil jim, že za svou statečnost a odvahu zdědí jeho flotilu a dostanou se do společnosti největších námořníků všech dob. Na prvním místě doběhla posádka My, po nich Vy, Ony a Oni. Potom se všichni vrátili k ohni.

Sobota 16.7.

Poslední den tábora se vstávalo později a ani rozcvička nebyla. Po snídani byl nástup, při kterém byly rozdány ceny za celotáborovou hru a  bodování jednotlivců a sejmuta vlajka. Potom už se jen balilo, uklízelo a koupalo. Po obědě přijel autobus s druhým během, který po pauze odvezl i nás. Před pátou hodinou dorazil na Dědinu, kde si děti rozebrali rodiče a to byl opravdu konec :-(

 Posádky

My: Míra, Buclinka, Zdenda, Dajda, Nikol, Zuzanka, Šanti

Vy: Mates, Matěj, Ráma, Cipísek, Kajda, Bára, Eliška

Ony: Jirka, Šárka, Mája, Babu, Dalien, Filip, Johanka

Oni: Jenda, Hanča, Manka, Míša, Kubík, Matěj + Verča/Vojta

Vedoucí

Ježek - hávéčko

Madla a Grim - v kuchyni (a Madla i na marodce)

Brabenec, Honzík, Tomáš - védéčka

Šikula a Karča - programoví

Zuzka, Martin, Michal, Anička, Kuba - programoví v zácviku

Vašek, Trop - na chvíli

Kittyna - Peeees obranár


A samozřejmě školka Usmívající se