Asi hodinu cesty na západ, v lesích, položil pan Oldřich Zajíc v roce 1262 základ ke stavbě kláštera pro mnichy augustiniány, a jak praví záznamy, za necelých 14 měsíců stavbu vysvětili dva biskupové. Jiná zpráva říká, že stavba byla dokončena až ve 14. století. Také se dochoval důvod této stavby, nikoliv však v záznamech historických, nýbrž v pověsti.
V době, kdy přebýval na Valdeku statečný a zbožný pán Oldřich Zajíc, stal se tu velký div.
Bylo krásné, svěží jitro, na hradě uprostřed lesů dvojnásob příjemné. Pan Zajíc se právě probudil a s veselou myslí chtěl se pustit do své obvyklé práce. Tu pojednou - kde se vzali, tu se vzali - stáli před ním dva jinoši ušlechtilých, krásných tváří. Pozdravili ho a požádali, aby s nimi vyšel z hradu, že mu mají sdělit cosi velmi důležitého . . .
Pan Zajíc se ustrojil a šel. Sotvaže vstoupil na nádvoří, ovanul ho vonný dech lesa a obestřel jeho smysly tak, že nevěděl, co se s ním divného děje.
Když se probral z libého zasnění, zpozoroval, že stojí v údolí, jímž si razí cestu bystrý potůček. Rozhlédl se udiveně kolem sebe a tu vidí opodál stát oba jinochy, kteří ho předtím navštívili. Vedle nich vznášela se žena nebeské krásy - samotná Panna Maria. I padl pan Zajíc na kolena a počal se jí kořit.
Panna Maria přiblížila se k němu a promluvila sladkým hlasem:
"Zalíbilo se mi na tomto místě tak, že chci zde mít svůj stánek. Postav tu kostel a klášter ke cti a slávě své, k radosti mé i tisíců křest'anů, kteří sem putovat budou pro útěchu svých smutných, znavených duší."
Dořekla, zmizela jako mlžný oblak a s ní ztratili se i její průvodcové.
Pan Oldřich si místo označil a rychle se vracel na svůj hrad.
Když se blížil k bráně, tu nechtěl vrátný věřit svým očím, domnívaje se, že se před ním vznáší pouhý přelud. Nebot' nikdo od rána z hradu nevycházel, nikomu bránu neotvíral. Teprve, když pan Oldřich na něho zavolal, rozptýleny byly jeho pochybnosti. Poznal, že je to skutečně jeho pán, který se zázračným způsobem doštal ven z hradu.
Pan Oldřich nemeškal s provedením přání Matky boží. Zajel si ke králi Přemyslu Otakarovi II. a s jeho svolením vystavěl klášter "Ostrov" zvaný a osadil jej mnichy svatého Augustina.
Když pak do kostela zbudovaného při klášteře převezeny byly ostatky svaté Dobrotivé, zváno bylo toto místo Svatá Dobrotivá.