Historie - fakta | Fotky |
POHORSKÁ VES - POHOŘÍ NA ŠUMAVĚ, o. Český Krumlov
R. 1848 panství Nové Hrady, kraj Budějovický. V latinských textech Fagosilvanum; v německých Buchers.
Pohorská Ves: založena r. 1769 Janem Buquoyjem jakožto "Terčí Ves" (pojmenována po jeho manželce Terezii), přejmenována po r. 1945. Zástavby z posledních období silně porušily původní vzhled obce.
Farní kostel sv. Leonarda barokní z roku 1787 s plochým stropem, nyní v havarijním stavu.
Pohoří na Šumavě: první zmínka z r. 1524. Ves ulicového typu. Sklářská huť v l. 1693-1774. Od r. 1717 zde byl panský pivovar, dále lihovar a hamr. Osada vyrostla koncem 18. století v městečko, o jehož potvrzení žádalo Pohoří kolem r. 1790.
Dnes je Pohoří částí Pohorské Vsi.
Obec proslula malbou obrázků pod sklo s náboženskými motivy ( podobně jako Sandl v Rakousku).
Farní kostel P. Marie Dobré rady postaven v l. 1783-91 na místě dřevěné kaple z r. 1779. Pozdně barokní jednolodní budova s věží v západním štítu v havarijním stavu, vnitřní zařízení z konce 18. stol. se nezachovalo. V okolí zříceniny několik dalších budov. Dne 30.5.1999 došlo ke zřícení hlavní části kostela.
V okolních lesích zajímavé skalní útvary.
Pohořské rašeliniště: přírodní rezevace, 3,86 ha, zřízena r. 1973 rozšířena 1992. Chráněno malé horské vrchovištní rašeliniště s původními porosty kleče lemovaných porosty podmáčených smrčin a s travními společenstvy. Veřejnosti nepřístupné.
Pohořský rybník: též Jiřická nádrž (6,67 ha), založen roku 1518, zničen povodní r. 1592 (regisrováno prý až v Praze), obnoven r. 1794 jako jedna z 8 nádrží na plavení dřeva. V 90 letech byla hráz opět opravována.
Pohořský potok: horský potok upravený koncem 18. stol. k plavbě polenového dřeva i vorů. Úpravy v některých úsecích (Leopoldov - Baronův Most) patrné dodnes.
Popis znaku: Na modrém štítě stojí na zeleném trávníku stromový pahýl se dvěma větvemi; pravá vyrůstá obloukem vzhůru, levá je krátká, téměř vodorovná. Na této sedí sova. Po pravé straně stojí na trávníku skleněný pohár. Vše je v přirozených barvách.
Na pečeti: na trávníku bukový pařez se dvěma větvemi; na
jedné z nich seděla sova. Vedle pařezu stál pohár, nepochybně jako připomínka sklárny. Znamení se asi v 19. století pokládalo za znak. Barvy nejsou doloženy, znamení bylo však patrně v přirozených barvách na modrém štítě.
Zde se můžete podívat na oficiální stránky Pohorské Vsi.