TK Boltuka

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home

Obecné info k táborům pro rodiče (1. běh)

Email Tisk PDF

Přihlašování na tábor je v plném proudu, proto znovu zařazujeme článek s obecnými informacemi o táborech. Tento se týká prvního běhu v Novohradkách, druhý běh funguje velmi podobně, může se ale drobně lišit denní rozvrh a služby. 

Následující informace jsou určeny především pro rodiče dětí, které s námi pojedou na tábor poprvé. Pokud nenajdete odpověď na to, co vás zajímá, neváhejte se ozvat. 

Lokalita: Už několik let se tábor koná u osady Leopoldov v Novohradských horách cca 200 km od Prahy. Táborem protéká potok, který je ale na jiné úrovni než stany, proto ani za velkých dešťů nehrozí, že by se vylil až k nim. V okolí jsou louky a lesy, civilizace skoro žádná. Tábor se nachází cca 800 m.n.m., takže při nepříznivém počasí může být celkem zima.

Na tábor se jede hromadnou dopravou, autobusem nebo vlakem podle toho, jak navazuje spojení. Zpět se vracíme objednaným autobusem.

 

Ubytování, strava: Děti bydlí po dvou v podsadových stanech s podlážkou, nemají tedy věci přímo na zemi.

Jídlo máme 5x denně, snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře a někdy i druhá večeře. Děti mají celý den přístup k várnicím s vodou a čajem nebo šťávou (podle počasí). K obědu i k večeři jsou teplá jídla, k obědu navíc i polévka. Ke snídani bývá nejčastěji pečivo s marmeládou nebo pomazánkou, ke svačině ovoce nebo zelenina případně pečivo s něčím.

Družinky: Během tábora jsou děti rozdělené do čtyř družinek, kde jsou namícháni mladší, starší, holky i kluci. Je to proto, aby mezi sebou mohly družinky soutěžit a zároveň se různě staré děti učí mezi sebou spolupracovat. Družinky vedou rádcové, což jsou nejstarší děti, které na tábory jezdí už několik let.

Režim dne, program: Přes den hrajeme plno her na skupinky i jednotlivce, hrajeme sportovní hry (fotbal, ringo, frisbee...), tu a tam jsou ruční práce. Někdy jsou aktivity rozdělené a mladší a starší děti mají odlišný program. Několikrát za tábor je noční hra. Po ní je vždy posunutý budíček, aby se děti pořádně vyspaly. Dvakrát za tábor jdeme na výlet, jednou mimo civilizaci a jednou do civilizace. Po obědě je vždy polední klid. Režim dne vypadá přibližně takto:

7:30 budíček, rozcvička, čištění zubů

8:00 snídaně

9:00 ranní nástup a začátek programu, během dopoledne svačina

12:00 oběd

14:00 – 16:00 odpolední program

16:00 svačina

16:30 – 18:30 odpolední program

18:30 večeře

19:15 večerní nástup, večerní program

21:00 konec her, čištění zubů

21:30 večerka

Služby, hlídky: Všechny děti se podílejí na chodu tábora během služby, tzv. denice, kterou má každá družinka jednou za čtyři dny. Během denice družinka vypomáhá v kuchyni, myje společné nádobí (ešus si po sobě každý myje sám), utírá stoly, jezdí s dvojkolákem pro vodu a dělá dřevo (nebojte se, o řezání a sekání se starají ti starší, jde hlavně o odnášení polínek atp.).

K denici patří i noční hlídka. Hlídá se po dvojicích a na každého vychází hodina. Vždy je v dosahu nějaký vedoucí, kterého může hlídka vzbudit, když se něco děje. Poslední hlídka zatápí v kamnech, proto ji obvykle mívají ti nejstarší ze skupinky.

Co s sebou: K přihlášce je přiložen seznam věcí, některé je ale potřeba zdůraznit. Dětem určitě dejte pláštěnku. Není to to samé jako nepromokavá bunda, navíc v Novohradkách nakonec promokne každá bunda. Nutné jsou i holinky.

Další podstatné věci jsou pevné boty, nejlépe takové, ze kterých dítko nemá puchýře, a určitě baterka.

Naopak zcela jistě nedávejte dětem mobily. Táborový telefon je vždy zapnutý v kuchyni a máme možnost ho nabíjet, proto není problém kdykoliv kontaktovat vedoucí. Rádci telefony mají a na hry mimo tábor je berou s sebou, proto mohou zavolat do tábora, když to bude nutné.

Děti by si s sebou neměly brát žádné cenné věci (iPady, různé konzole atp.), protože ve stanu jim stejně akorát navlhnou a na táboře jsou poněkud zbytečné.

Věci je nejlepší zabalit do kufru, který se bez problémů vejde pod postel ve stanu. Tašky nejsou příliš vhodné, protože se obvykle nevejdou pod postel.

Zavazadla se na tábor odvážejí dřív, proto se nebojte, že by je děti táhly vlakem. Vždy jsou určené dva dny v týdnu před táborem, kdy je možné odnést kufr a spacák do klubovny.